Media converter gigabit ULTIMODE M-207G 1Gb/s (WDM, singlemode, max. 20 km)

600 Lei
L11525
+
Suna-ma!

Media converter gigabit ULTIMODE M-207G 1Gb/s (WDM, singlemode, max. 20 km)

Convertorul media Ethernet ULTIMODE M-207G transformă semnalele electrice (date Ethernet) de la un cablu STP/UTP, în semnal luminos modulat transmis prin fibră optică single-mode.

Elemente distinctive:

  • 1 x port Ethernet 10/100/1000 Mbps (RJ-45)
  • distanţa maximă de transmisie de 20 km
  • transmisie printr-o fibră optică single-mode (WDM)
  • indicatorii LED arată starea de funcţionare
  • instalare uşoară (plug and play)
  • setul conţine 2 transceivere şi alimentatoare


ULTIMODE M-207G este un set de convertoare media fiabile, care permite transmisia de date Fast Ethernet prin două fibre optice single-mode la o distanţă de până la 20 km. Convertorul media are o mufă SC utilizată pentru a transmite (Tx) sau recepţiona (Rx) semnal. Toate acestea sunt posibile datorită tehnologiei WDM - lumina laser de diferite lungimi de undă transmite semnale diferite pe o singură fibră optică, scăzând semnificativ costurile de instalare. Setul L11525 conţine două transceiver-e şi două surse de alimentare (5VDC/2A).

Unul dintre dispozitive transmite semnal optic în a treia fereastră de transmisie (1550 nm), în timp ce al doilea utilizează fereastra a doua (1310 nm). Senzitivitatea receiver-ului şi ieşirea transmiţătorului sunt adaptate pentru a transmite informaţii până la 20 de km. Pentru distanţe mai scurte (până la 2 km) este necesară aplicarea unei atenuări suplimentare de 2dB pe ambele părţi ale cablului optic. Acestea vor proteja împotriva "arderii".

Dispozitivele ULTIMODE au MDI/MDIX, o funcţie de detectare automată, care găseşte şi setează modul şi cea mai mare viteză de conectare. Mecanismul "Store and forward" permite verificarea datelor recepţionate folosind funcţia de control.

Convertoarele media ULTIMODE sunt complet compatibile cu standardele IEEE 802.3 şi IEEE 802.3u. Instalarea lor este foarte simplă datorită caracteristicii "Plug and Play". Indicatorii LED arată starea de funcţionare curentă. Dioda laser durabilă cu rezonator Fabry-Perot asigură un timp mediu de bună funcţionare (MTBF) de cel puţin 100.000 de ore (mai mult de 11 de ani).

Specificaţii tehnice ULTIMODE M-207G:

Nume: ULTIMODE M-207G
Cod: L11525
Standarde: IEEE 802.3u. IEEE 802.3u
Port LAN: 802.3 (10Base-TX). 802.3u (100Base-TX/FX)
RJ-45 UTP/STP cat. 3. 4. 5. max 100m
Port optic: Fibră single-mode (8.3/125μm. 8.7/125μm. 9/125μm. 10/125μm)
Max 20 km
Lungime de undă (Tx): 1310/1550 nm
Lungime de undă (Rx): 1310/1550 nm
Conectori optici: 1xSC
Putere Tx: -8...-5 dB
Senzitivitate Rx: -22 dB
Viteză de transmisie: 10/100/1000 Mbps
Alimentare: DC 5V/ 2A
Temperatură de operare: 0 ... 50 oC

ATENŢIE!! Nu este permis să vă uitaţi direct la portul de fibre atunci când aparatul este conectat. Radiaţiile invizibile pentru ochiul uman pot deteriora retina!